Jak zapobiec nawrotom przebarwień?

Jak zapobiec nawrotom przebarwień?

Nieregularne, ciemne plamy na twarzy, które zwykle tworzą się pod wpływem słońca, są nazywane melasmą, ostudą, zmianami hiperpigmentacyjnymi lub po prostu przebarwieniami. Dotyczą głównie kobiet, a ich pozbycie się niestety nie zawsze jest proste. Dlatego jeżeli chcesz zapomnieć o tym problemie, lepiej postawić na profilaktykę. Podpowiadamy co robić, żeby zminimalizować ryzyko nawrotów przebarwień.

Jak i dlaczego tworzą się przebarwienia na twarzy?

Na koloryt cery wpływają różne barwniki, znajdujące się w naszym organizmie: hemoglobina, oksyhemoglobina, karoten, ale przede wszystkim - melanina, produkowana w procesie zwanym melanogenezą (1). Melanina powinna być rozmieszczona w skórze równomiernie. Niestety, pod wpływem różnych czynników, proces ten zostaje zaburzony. Dochodzi wówczas do nagromadzenia barwnika w niektórych obszarach skóry, podczas gdy inne zachowują naturalny koloryt. Jakie są tego przyczyny? Przede wszystkim podwyższona aktywność tyrozynazy, czyli kluczowego enzymu, biorącego udział w melanogenezie (2). Na powstawanie przebarwień wpływ ma jednak wiele czynników wewnętrznych i środowiskowych. Dlaczego niektóre osoby mają większą niż inni podatność na hiperpigmentację?

Najczęściej wymienianym „winowajcą” przebarwień jest promieniowanie UV. Trzeba przy tym pamiętać, że proces ten jest bardzo złożony. Promienie UV szkodzą bardziej osobom, u których występuje nieprawidłowa regulacja gradientu pH bariery naskórkowej (2). Wpływ na to mają natomiast wiek, płeć (przebarwienia dotyczą głównie kobiet), przyjmowanie substancji mających efekt fototoksyczny lub fotouczulający (leki, zioła), niedobór niektórych witamin (B12, kwas foliowy), błędy w pielęgnacji cery, które prowadzą do jej przesuszenia i osłabienia. Bardzo istotne z punktu widzenia profilaktyki jest więc dbanie o naturalny płaszcz ochronny skóry, stanowiący częściową barierę wobec szkodliwych dla niej czynników, w tym stresu oksydacyjnego, wywoływanego przed promieniowanie UV (2,3).

Przebarwienia są czasami także niechcianą pamiątką po trądziku, ich powstanie może być bowiem związane z mechanicznymi uszkodzeniami skóry. Dlatego to tak ważne, aby nie wyciskać i nie drapać zmian trądzikowych.

Co możesz zrobić, żeby zapobiec przebarwieniom?

Znając mechanizm powstawania przebarwień, łatwiej będzie Ci zapobiec ich intensyfikacji oraz nawrotom. Najrozsądniej jest zacząć od kompleksowego zadbania o zdrowie oraz skórę, aby pozostała mocna i odporna na czynniki, które jej nie służą.

1. Leki i zioła

Jeżeli przyjmujesz jakiekolwiek leki, sprawdź w ulotce lub zapytaj lekarza, czy mogą uwrażliwiać skórę na słońce. Gdy wcześniej miałaś problem z przebarwieniami lub skórnymi reakcjami zapalnymi, a leku nie można odstawić lub zastąpić, wówczas pamiętaj o codziennej, wysokiej fotoprotekcji. Przykładami medykamentów, które mogą uwrażliwiać skórę na słońce, są:

  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) stosowane w leczeniu artretyzmu,
  • leki przeciwbólowe, takie jak naproksen, diklofenak, piroksykam,
  • leki moczopędne, na przykład furosemid,
  • leki przeciwtrądzikowe, w tym izotretynoina i tretynoina,
  • trójcykliczne leki przeciwdepresyjne, 
  • ponadto: niektóre leki antyhistaminowe, leki stosowane na arytmię serca, łuszczycę (4).

Plamy na skórze mogą być również efektem przyjmowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli z niej korzystasz, również pamiętaj o zabezpieczaniu skóry (3).

Podobne postępowanie powinno dotyczyć ziół. Sięganie po niektóre zioła i wychodzenie na słońce może skończyć się plamami lub innymi zmianami na skórze, związanymi z reakcją fotoalergiczną. Do roślin fotouczulających należą między innymi:

  • arnika górska,
  • nawłoć pospolita,
  • rumianek pospolity,
  • krwawnik pospolity,
  • nagietek lekarski,
  • wrotycz,
  • bylica pospolita,
  • cykoria,
  • ruta zwyczajna,
  • dziurawiec (5).

2. Prawidłowa troska o skórę

Aby skóra mogła właściwie spełniać swoje funkcje ochronne, musi mieć wykształcony silne mechanizmy barierowe, przede wszystkim płaszcz hydrolipidowy. Tym, co go osłabia, jest natomiast jej nadmierne oczyszczanie, złuszczanie oraz sięganie po niewłaściwe produkty do tego celu. Dlatego zawsze oczyszczaj skórę delikatnymi, nawilżającymi formułami, po których skóra nie ma prawa być sucha i napięta. Po oczyszczeniu sięgnij po tonik, który przywróci jej optymalne pH, a następnie zaaplikuj krem nawilżająco-odżywczy. Jeśli chodzi o peeling, najlepiej wybierz preparat ukierunkowany specjalnie na redukcję przebarwień i nie stosuj go częściej niż zalecane.

3. Specjalistyczna dermopielęgnacja

Przebarwienia są dosyć powszechnie występującym problemem skórnym, dlatego w ofercie Pharmaceris znajdziesz profesjonalne preparaty, które pomagają je zniwelować oraz zapobiec kolejnym.

Krem na dzień

Nawilżająco-ochronny krem rozjaśniający przebarwienia SPF 50+ MELA-PROTECT polecany jest do codziennej dermopielęgnacji skóry z przebarwieniami, nierównym kolorytem, szarej, matowej. Chroni przed przebarwieniami podczas ekspozycji na słońce, przyjmowania środków hormonalnych, w okresie ciąży, po zabiegach dermatologicznych i medycyny estetycznej oraz zmianach zapalnych. Zawiera kompleks rozjaśniający MELAGEA o działaniu hamującym enzym tyrozynazy, przez co skutecznie przeciwdziała powstawaniu nowych przebarwień, jednocześnie zmniejszając widoczność już istniejących zmian pigmentacyjnych. Działanie kompleksu jest potęgowane przez niacynamid, rozjaśniający ekstraktem z tęczowej algi oraz olejem ryżowy. Składnik Antileu-DNAprotect wzmacnia barierę immunologiczną skóry oraz ochronę DNA komórek przed uszkodzeniami wywołanymi promieniowaniem UV, IR i HEV. Ponadto nawilża i odżywia, aby skóra pozostała w dobrej kondycji.

Krem na noc

Intensywny krem rozjaśniający przebarwienia na noc DEPIGMENT INTENSE, podobnie jak krem na dzień, zawiera kompleks rozjaśniający MELAGEA, wysokie stężenie niacynamidu (5%), ekstrakt z tęczowej algi, a ponadto Leukine-BarrierTM, tworzący barierę ochronną systemu immunologicznego skóry. Ponadto działa przeciwzmarszczkowo oraz reguluje produkcję niezbędnych ceramidów w skórze, dzięki czemu jest bardziej odporna na promieniowanie UV oraz przyspiesza regenerację skóry po ekspozycji na słońce. Wspiera więc naturalne mechanizmy barierowe.

Zaawansowane działanie ujednolicające skórę

Jeżeli masz przebarwienia, które wymagają intensywnego działania, wówczas z pomocą przyjdzie Ci Peeling złuszczający MELADERMIX PEEL z kwasami: glikolowym, mlekowym, migdałowym, stanowiącymi 20% receptury, a także łagodzącą betainą. Preparat chroni skórę przed intensyfikowaniem się istniejących przebarwień i zapobiega powstawaniu nowych. Zmniejsza widoczność blizn, śladów pozapalnych oraz porów. Ponadto wygładza, ujędrnia i wyrównuje strukturę skóry. Przeznaczony jest do stosowania 2-3 razy w tygodniu.

Twoja skóra może być gładka, jednolita i promienna, jeśli tylko zafundujesz jej odpowiednią dermopielęgnację. Dzięki preparatom Pharmaceris możesz wybielić przebarwienia w domu, a także zmniejszyć ryzyko ich nawrotów. Na co dzień pamiętaj o fotoprotekcji, dzięki której nie tylko zapobiegniesz przebarwieniom, ale też zmarszczkom i przedwczesnemu wiotczeniu skóry. Młody wygląd to kwestia Twoim małych, rutynowych wyborów i nawyków, dlatego pamiętaj o nich każdego dnia.

Bibliografia:

  1. Czerwonka W. Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera. Kosmetologia Estetyczna 2015, 2,4, s. 159-162.
  2. Kilian-Pięta E. Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień. Kosmetologia Estetyczna 2019,4,8, s. 419-422.
  3. Hyperpigmentation https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21885-hyperpigmentation Data dostępu: 23.09.2024.
  4. Some Medications Can Make Your Skin Sensitive to the Sun https://health.clevelandclinic.org/medication-increasing-sun-sensitivity Data dostępu: 23.09.2024.
  5. Nikiel A. Przegląd surowców roślinnych o działaniu fotouczulającym i fototoksycznym. Kosmetologia Estetyczna 2017, 3,6,s. 231-238.
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.