Przebarwienia posłoneczne? Podpowiadamy, jak je rozjaśnić

Przebarwienia posłoneczne? Podpowiadamy, jak je rozjaśnić

Zwykle w okresie letnim wygląd naszej skóry się poprawia. Słońce zazwyczaj nadaje jej piękny, złocisty, wyrównany koloryt. Jednak intensywna ekspozycja na promienie UV ma również swoje negatywne strony i może spowodować między innymi przebarwienia posłoneczne, których czasami trudno się pozbyć. Na szczęście są na to nowoczesne, skuteczne rozwiązania, z których możesz korzystać w ramach domowej dermopielęgnacji.

Dlaczego na skórze tworzą się plamy po opalaniu?

Przebarwienia to zaburzenie dermatologiczne, polegające na nadmiernym, fizjologicznym nagromadzeniu pigmentu w skórze. Naturalny barwnik, występujący w naszym organizmie, czyli melanina, syntetyzuje się więc w nadmiernej ilości oraz nierównomiernie rozmieszcza. W efekcie koloryt skóry nie jest jednolity, lecz możesz zaobserwować wyraźnie odgraniczone od siebie obszary jaśniejsze i ciemniejsze.(1) Dlaczego do tego dochodzi? Czy w grę mogą wchodzić wyłącznie przebarwienia po opalaniu, czy powody są bardziej złożone?

Przyczyny powstawania plam na skórze mogą być różne i bardzo istotne jest ich ustalenie, gdyż czasami w grę mogą wchodzić problemy zdrowotne, na przykład zaburzenia hormonalne bądź przyjmowane leki. Na większe ryzyko powstawania przebarwień narażone są także kobiety w ciąży.(1,2)

Jednym z istotnych czynników wywołujących przebarwienia jest jednak promieniowanie słoneczne. Jeżeli eksponujesz skórę na działanie promieni UV, po kąpielach słonecznych możesz zaobserwować u siebie nierównomierny koloryt skóry. Plamy posłoneczne powstają zwłaszcza o osób, które:

- nie korzystają z preparatów z filtrami
- mają ciemną karnację,
- przyjmują środki antykoncepcyjne lub leki zwiększające wrażliwość na słońce (dlatego zawsze warto czytać ulotki lub skonsultować się w tej sprawie z lekarzem),
- doświadczyły skaleczeń skóry lub poparzeń słonecznych.(2)

Czy plamy na skórzegroźne? Na pewno nie należy ich ignorować i skonsultować się z lekarzem dermatologiem, bo mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem. Typowe przebarwienia po opalaniu stanowią natomiast głównie problem estetyczny, zwłaszcza, że mogą być ciemne i wyraźnie się odznaczać.

Pamiętaj, że najważniejsza jest prewencja! Dlatego podczas słonecznych dni zawsze aplikuj na twarz krem z wysokim filtrem SPF 50+, na przykład z linii Pharmaceris W. To ważne nie tylko podczas urlopu, ale każdego dnia. Kiedy jednak zauważysz już na skórze przebarwienia, sięgnij po preparaty rozjaśniające. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby rozjaśnić niechciane plamy po słońcu.

Przebarwienia na twarzy od słońca - domowe sposoby

Gabinety dermokosmetyczne zwykle mają w ofercie zabiegi na rozjaśnienie przebarwień. Jeżeli jednak w Twoim przypadku to problem, który pojawił się niedawno, możesz zacząć od niwelowania ich w domu. Najlepiej postaw na wysokiej jakości preparaty, które rozjaśnią obszary nagromadzonej melaniny i tym samym ujednolicą koloryt skóry.

Kremy - podstawa pielęgnacji

Co jest dobre na przebarwienia? Oczywiście zacznij od kremów na dzień i na noc. Z pewnością znajdują się bowiem na liście podstawowych produktów, po które sięgasz na co dzień. Kremy mogą mieć nie tylko właściwości nawilżające i odżywcze, ale również niwelować niektóre problemy skórne.

Dermo-ochronny krem wybielający przebarwienia SPF 50+ na dzień MELACYD z linii Pharmaceris W jest zalecany zarówno do skóry, na której już wystąpiły przebarwienia, jak i narażonej na plamy na twarzy po słońcu, na przykład u osób przyjmujących leki lub antykoncepcję hormonalną. Krem zawiera niacynamid w ilości 4%. Hamuje on syntezę melaniny oraz migrację barwnika do naskórka. W ten sposób przeciwdziała powstawaniu nowych zmian barwnikowych. Rozjaśnienie przebarwień wzmacniają witamina C oraz kompleks Biomimetic-Peptid. Składniki te stopniowo zmniejszają intensywność przebarwień, dzięki czemu skóra nabiera jednolitego kolorytu. Kolejnym ważnym składnikiem jest witamina E, pełniąca rolę antyoksydantu. Inaczej mówiąc, niweluje nadmiar wolnych rodników tlenowych, przyczyniających się do przedwczesnego starzenia się skóry. Aby zapobiec powstawaniu dalszych przebarwień, preparat jest wzbogacony o filtr SPF 50+. Już po około 3 tygodniach używania kremu brązowe plamy po opalaniu stają się mniej widoczne. Co istotne, krem nie powoduje odbarwień zdrowej skóry.

Codzienną troskę o skórę powinien uzupełnić krem na noc z tej samej serii. Intensywny krem wybielający przebarwienia na noc MELACYD INTENSE pomaga znacząco zredukować niechciane plamy. Niacynamid, witamina C oraz delikatnie złuszczająca papaina przyspieszają depigmentację, aby skóra jak najszybciej wróciła do dawnej kondycji. Rolą kremu jest jednak nie tylko rozjaśnienie przebarwień, ale także nawilżenie i odżywienie skóry. Dlatego w recepturze preparatu znalazła się alantoina, dodatkowo łagodząca podrażnienia.

Serum - dla wzmocnienia efektów

Przebarwienia od słońca na twarzy to niewątpliwie zmiany, których chcemy pozbyć się jak najszybciej. Aby wzmocnić działanie kremów, możesz więc sięgnąć po Depigmentacyjne serum na przebarwienia na noc ACIPEEL. Serum jest doskonałą pomocą przy rozjaśnianiu pieg, plam starczych i brunatnych, przebarwień posłonecznych oraz tych, które stanowią „pamiątkę” po trądziku, stanach zapalnych skóry lub ciąży. Dzięki wysokiej tolerancji może być stosowany także w przypadku skóry wrażliwej. W jego składzie znajdują się kwasy: salicylowy, cytrynowy oraz migdałowy, które zdecydowanie przyspieszają tempo rozjaśniania skóry. Ich działanie wzmacnia witamina C, słynąca ze swych właściwości wyrównujących koloryt i dodających skórze blasku. Witamina E pomoże Ci natomiast zachować młody i promienny wygląd skóry na dłuższy czas, zaś aloes łagodzi stany zapalne oraz wspiera procesy regeneracyjne skóry. Dzięki serum plamy posłoneczne na twarzy staną się mniej widoczne szybciej, niż się spodziewasz.

Maska do twarzy - chwila relaksu w połączeniu z intensywnym efektem wybielającym

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których skóra po lecie ma nierównomierny koloryt. Jednak obecnie istnieją różne, nowoczesne sposoby, aby uporać się z tym częstym problemem. Hydro-żelowa maska wyrównująca koloryt skóry dermo-zabieg rozjaśniający MELA-ACTI MASK stanowi skoncentrowany koktajl takich składników, jak: witamina C, betaina, ekstrakt roślinny z Tremelli, kombucha, skwalan oraz witamina B3. To starannie skomponowane połączenie nie tylko pomaga redukować niepożądane przebarwienia, ale także wspomaga procesy naprawcze skóry, odmładza ją oraz czyni bardziej odporną na szkodliwe czynniki. Wygodna forma żelowej maski umożliwi Ci przygotowanie relaksującego i jednocześnie skutecznego zabiegu.

Przebarwienia na twarzy wcale nie muszą odbierać Ci pewności siebie. Najlepiej zacznij działać najszybciej, kiedy tylko je zauważysz, a także unikaj przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Pamiętaj o tym również podczas kolejnych letnich sezonów, aby problem nie powracał. Oczywiście plamy warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza, jeżeli pomimo starań utrzymują się na skórze. Specjalista podpowie Ci co robić, aby je zmniejszyć i zapobiec pogłębianiu się problemu w przyszłości.

BIBLIOGRAFIA

  1. Czerwonka W. Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera. Kosmetologia Estetyczna. 2015, 2(4): 159-162.
  2. De Pietro M. What You Should Know About Hyperpigmentation. https://www.healthline.com/health/hyperpigmentation Data dostępu: 16.08.2021.

Zapytaj lekarza

LEK. MED.

Marta Jeziorska

Masz problem ze skórą?
Masz pytania dotyczące produktów Pharmaceris?
Nie jesteś pewna jak właściwie pielęgnować swoją skórę?

Porady lekarskie dotyczą wyłącznie produktów kosmetycznych.
marta_jeziorska
*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.