Przebarwienia skóry - jak zmniejszyć ich widoczność?
Przebarwienia na skórze powstają na skutek niewłaściwego rozmieszczenia pigmentu, do którego dochodzi pod wpływem działania różnych czynników. Wśród nich wymienia się zarówno oddziaływanie promieni słonecznych oraz uwarunkowań genetycznych, jak i zmiany hormonalne, a nawet zażywanie niektórych leków. Bez względu na przyczynę plamy na twarzy, będące widocznym następstwem przebarwień, zawsze stanowią defekt kosmetyczny, który w przypadku wielu osób znacząco wpływa na samopoczucie, zdecydowanie je obniżając. Dlatego też warto znaleźć skuteczny sposób, aby zmniejszyć ich widoczność i dać sobie szansę na poprawę nastroju.
Przebarwienia skóry – czym są i jak powstają?
Pojęciem przebarwień skóry określa się widoczne na twarzy oraz całym ciele plamki, które są ciemniejsze niż pozostałe fragmenty skóry. Mogą być one różnej wielkości, zazwyczaj o nieregularnym kształcie. Przebarwienia mogą występować zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, w różnych grupach wiekowych, jednak w największym stopniu dotyczą osób starszych. Podstawową przyczyną ich powstawania są zaburzenia pigmentacji, polegające na nadmiernym gromadzeniu się barwnika skóry (melaniny) w niektórych jej obszarach, do którego dochodzi na skutek nieprawidłowej produkcji pigmentu. Jako że za syntezę melaniny w głównej mierze odpowiadają promienie słoneczne, przebarwienia najczęściej pojawiają się na nieosłoniętych partiach ciała, które są szczególnie narażone na bezpośredni kontakt ze słońcem. Do głównych czynników zwiększających wrażliwość skóry na słońce, a tym samym predyspozycję do powstawania przebarwień, należą:
-
zaburzenia hormonalne, w tym również te będące następstwem zażywania doustnej antykoncepcji, menopauzy, ciąży, zaburzeń w obrębie funkcjonowania tarczycy,
-
choroby wątroby,
-
niewydolność nadnerczy,
-
przebyte choroby skóry,
-
zażywanie niektórych leków oraz ziół, a także stosowanie kosmetyków o właściwościach fotouczulających.
Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?
Pomimo tego, że wszelkie przebarwienia występujące na skórze zawsze stanowią swego rodzaju defekt kosmetyczny, bez wątpienia szczególnie uciążliwe są widoczne przebarwienia na twarzy. Ich maskowanie przy pomocy makijażu nie zawsze okazuje się skuteczne. Poza tym nie rozwiązuje problemu, a jedynie nieco zmniejsza jego widoczność. Dlatego też, zamiast ukrywać przebarwienia pod warstwą makijażu, lepiej spróbować całkowicie się ich pozbyć lub przynajmniej znacznie je rozjaśnić, co pozwoli zmniejszyć ich widoczność. Absolutnie niezbędny do tego celu jest dobry krem na przebarwienia, czyli produkt zawierający składniki rozjaśniające skórę. Wybielanie twarzy przy systematycznym stosowaniu preparatów aptecznych jest skuteczne, a dzięki zawartości substancji chroniących przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych pozwala również zabezpieczyć skórę przed powstawaniem nowych obszarów nadmiernej pigmentacji.
Zanim jednak zdecydujemy się na zastosowanie konkretnego produktu, powinniśmy się upewnić, czy zawiera on substancje, które pozwolą pozbyć się przebarwień. Krem rozjaśniający przebarwienia w swoim składzie powinien zawierać m.in.:
-
niacyniamid, który redukuje ilość pigmentu transportowaną do naskórka,
-
naturalne wyciągi roślinne, np. wyciąg ze szczawiu, który hamuje działanie enzymu odpowiedzialnego za wytwarzanie pigmentu skóry,
-
kompleksy substancji wybielających, które podobnie jak naturalne wyciągi roślinne ograniczają ilość produkowanej melaniny,
-
papainę przyspieszającą złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka, co umożliwia wnikanie substancji wybielających w głąb skóry.
Nie zapominajmy również o tym, że krem wybielający przebarwienia powinien także zapewniać skórze wysoką ochronę przed promieniowaniem słonecznym, minimum SPF 30. Najlepiej więc wybierać preparaty o wysokiej zawartości składników aktywnych wzbogaconych o filtry UVB, takie jak np. dermokosmetyki z linii przeznaczonej do walki z przebarwieniami od Pharmaceris W. Wśród nich znalazły się kremy do stosowania na dzień i na noc oraz serum o jeszcze bardziej skoncentrowanej formule.