Jak niwelować przebarwienia: skuteczne dermokosmetyki rozjaśniające

Jak niwelować przebarwienia: skuteczne dermokosmetyki rozjaśniające

Latem, pod wpływem promieni UV, skóra stopniowo staje się ciemniejsza. To dlatego, że słońce stymuluje organizm do produkcji barwnika zwanego melaniną. Niestety, czasami melanina rozmieszcza się nierównomiernie, tworząc brązowe plamy i przebarwienia, które pozostają na skórze nawet wtedy, kiedy upalne dni są już tylko wspomnieniem. Co możesz zrobić, żeby przebarwienia wreszcie przestały być niechcianymi pamiątkami z wakacji? Mamy dla Ciebie kilka porad profilaktycznych i propozycje dermokosmetyków, które widocznie ujednolicą koloryt cery.

Jak wyglądają przebarwienia i kogo dotyczą?

Przebarwienia, określane też jako melasma lub ostuda, to nieregularne, ciemne plamy, które powstają głównie na policzkach, podbródku, nosie, czole oraz nad górną wargą. Mogą mieć odcień brązowy lub szarawy. W większości problem dotyczy kobiet, a pewną rolę w tworzeniu się przebarwień odgrywają hormony, dlatego często borykają się z nimi kobiety w ciąży.(1) Wyższe ryzyko melasmy dotyczy też pań przyjmujących antykoncepcję lub hormonalną terapię zastępczą.(2)

Większą tendencję do przebarwień mają osoby obdarzone naturalnie ciemniejszą karnacją, czego powodem jest większa ilość melaniny w skórze. Czasami problem wynika z tendencji genetycznej, dlatego jeśli Twoi bliscy borykają lub borykali się z przebarwieniami, warto pomyśleć o profilaktyce.(2)

Jeśli przyjmujesz leki lub sięgasz po preparaty ziołowe, zawsze sprawdź, czy nie zwiększają wrażliwości skóry na słońce, bo to również dosyć częsta, nieuświadomiona przyczyna ostudy. Przykładami są antybiotyki, leki przeciwarytmiczne, a wśród surowców roślinnych dziurawiec zwyczajny, ruta zwyczajna czy arcydzięgiel.(3)

Jak zapobiegać przebarwieniom skórnym?

Podstawą profilaktyki jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV. Służą temu kremy z wysokim filtrem SFF 50+, przy czym istotne jest ich codzienne oraz prawidłowe stosowanie. Aplikację należy przeprowadzić 15 minut przed wyjściem na słońce, a następnie powtarzać co 2 godziny oraz w razie potrzeby (np. po kąpieli w morzu, basenie). Jeśli wybierasz się na urlop, dodatkowo możesz zainwestować w kapelusz z szerokim rondem, unikaj też przebywania na słońcu w godzinach szczytu.

W ofercie Pharmaceris mamy dla Ciebie profesjonalny krem na dzień, który zabezpieczy Twoją skórę przed słońcem, pomagając zapobiegać powstawaniu przebarwień związanych z ekspozycją na słońce oraz rozjaśnić już istniejące plamy. Jest nim Nawilżająco-ochronny krem rozjaśniający przebarwienia SPF 50+ MELA-PROTECT. Efekt jego działania jest możliwy dzięki kompleksowi rozjaśniającemu MELAGEA, w którego skład wchodzą glabrydyna oraz kwas elagowy. Krem zawiera ponadto tęczową algę działającą na produkcję melaniny, dojrzewanie melanosomów, a także ich niszczenie, z korzyścią dla podstawowej pigmentacji skóry i jej jednorodności. Kompleks Leukine-BarrierTM tworzy skuteczną barierę ochronną systemu immunologicznego skóry, niacynamid natomiast hamuje syntezę melaniny oraz migrację barwnika do naskórka. Przyspiesza również proces regeneracji skóry uszkodzonej działaniem promieni UV. Olej ryżowy rozjaśnia przebarwienia słoneczne oraz blizny potrądzikowe, zabezpiecza przed promieniowaniem UVA i UVB, rozświetla skórę i dodaje jej blasku. Witamina E ma silne działanie przeciwutleniające, redukujące zmarszczki, nawilżając oraz przyspieszające proces regeneracji skóry. Preparat stanowi więc bogaty koktajl komponentów o wielokierunkowym działaniu.

Intensywna nocna regeneracja

Aby wesprzeć kurację rozjaśniającą również w nocy, koniecznie wypróbuj nasz Intensywny krem rozjaśniający przebarwienia na noc DEPIGMENT INTENSE. Zawiera stanowiący aplikację patentową kompleks rozjaśniający (P.440431) MELAGEA (glabrydyna, kwas elagowy). Kompleks ma udowodnione działanie hamujące enzym tyrozynazy, odpowiedzialny za proces melanogenezy, wykazując silne działanie blokujące powstawanie nowych przebarwień, jednocześnie zmniejszając widoczność już istniejących zmian. Formuła została wzbogacona o 5% niacynamidu, który równoważy syntezę melaniny i jej migrację do naskórka. Tęczowa alga działa na produkcję melaniny, dojrzewanie melanosomów, a także ich niszczenie, z korzyścią dla podstawowej pigmentacji skóry i jej jednorodności. Leukine-BarrierTM tworzy natomiast skuteczną barierę ochronną systemu immunologicznego skóry. Preparat stopniowo rozjaśnia przebarwienia, przywraca skórze blask, regeneruje, wygładza, zmniejsza zmarszczki i  zapobiega szkodom wywołanym przez promienie UV.

Złuszczająca moc kwasów dla gładkiej i jednolitej skóry

W ostatnich latach kwasy zyskały ogromną popularność w terapii częstych problemów dermatologicznych - od trądziku, poprzez zmarszczki, aż po przebarwienia. Pomagają rozjaśnić różnego typu zmiany pigmentacyjne, takie jak piegi, plamy starcze, soczewicowate, przebarwienia potrądzikowe, posłoneczne i po ciąży. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego rodzaju kwasów oraz optymalnego stężenia.

Twoją walkę o gładką i jednolitą cerę skutecznie wesprze Peeling złuszczający przeciw przebarwieniom MELADERMIX PEEL. Preparat opiera się na skoncentrowanym działaniu 3 kwasów: glikolowego, mlekowego i migdałowego. Kwasy te mają udowodnioną skuteczność rozjaśniającą. Niwelują przebarwienia na powierzchni skóry, a także jej głębszych poziomach, pobudzając naskórek do odnowy komórkowej. 20% stężenie zapewnia działanie na kilku poziomach melanogenezy. Peeling złuszcza martwy naskórek, zmniejsza widoczność zmian pigmentacyjnych, a także chroni skórę przed powstawaniem nowych przebarwień i intensyfikowaniem się istniejących. Możesz stosować go na twarz, szyję, dekolt, ramiona oraz dłonie. Pomaga zwalczać przebarwienia, nierówny koloryt, drobne zmarszczki, blizny, a także zmiękcza i złuszcza obszary zrogowaciałej skóry. Efektem kuracji będzie zmniejszenie widoczności blizn, śladów pozapalnych i porów, a także gładsza i jędrniejsza skóra.

Pamiętaj, żeby stosować peeling zgodnie z instrukcją. Zacznij od przeprowadzenia próby bezpieczeństwa na niewielkim obszarze skóry, bo tolerancja na kwasy jest indywidualna. Ponadto używaj peelingu tylko na obszary skóry objęte hiprpigmentacją, nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Kurację wprowadzaj stopniowo, rozpoczynając od 20 minut i zawsze stosuj ochronę przeciwsłoneczną. Terapia przebarwień bywa długa i złożona, jednak dzięki współczesnym osiągnięciom naukowym możesz osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty. Jeśli w Twoim przypadku zmiany skórne są bardzo zaawansowane i trudne do usunięcia, koniecznie skonsultuj się z dermatologiem.

Na co dzień zaś postaw na profilaktykę, która powinna obejmować stosowanie specjalistycznych kosmetyków z wysokim filtrem, ograniczenie ekspozycji na słońce oraz rezygnację z suplementów ziołowych, które mogą powodować zaburzenia pigmentacji. Dzięki temu Twoja skóra będzie miała szansę na stopniową regenerację i odzyskanie naturalnego, jednolitego kolorytu.

BIBLIOGRAFIA

1. Basit H., Godse K.V., Al Aboud A.M. Melasma https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459271/ Data dostępu: 27.06.2024.
2. Unmasking the causes and treatments of melasma https://www.health.harvard.edu/womens-health/unmasking-the-causes-and-treatments-of-melasma Data dostępu:27.06.2024.
3. Spodzieja M., Goździalska A., Jaśkiewicz J. Zmiany hiperpigmentacyjne jako niepożądany efekt działania wybranych leków. Państwo i Społeczeństwo 2014 (XIV) nr 1.

*To jest wyrób medyczny.
Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.